Zobacz koniecznie:
Ładowanie...

Są zdjęcia które z pewnością wpłynęły na losy świata, zmieniając myślenie mas i kształtując naszą świadomość. Przedstawiam kilka zdjęć które z pewnością zasługują na miano NAJBARDZIEJ WPŁYWOWYCH ZDJĘĆ NA ŚWIECIE.

Kiedy 8 czerwca 1972 roku siły Wietnamu omyłkowo zrzuciły ładunek napalmu na jedną z wsi, fotograf Nick Ut zrobił to drastyczne zdjęcie. Moim zdaniem fotografia doskonale pokazuje jak w rzeczywistości wygląda wojna. Od małego chłopcy bawią się plastikowymi pistoletami, grają w gry wojenne i oglądają filmy gdzie dobry Amerykański żołnierz ratuje świat. Giną zazwyczaj tylko ci "źli", a jeśli nawet zginie ktoś z głównych bohaterów to pokazane jest to tak, że sami życzymy wrogom USA śmierci. W rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej. Giną tysiące cywili, kolejni tracą dach nad głową, zmuszeni są do ucieczki. Cierpią dorośli i dzieci a wszystko to nie z powodu walki o ojczyznę, tak może było kiedyś, teraz jest to walka o ropę, gaz lub zyski dla międzynarodowych korporacji.

To zdjęcie wprawia mnie w zakłopotanie i rozpacz zarazem. Do jakich czynów może posunąć się rząd aby zmusić ludzi do takiej formy protestu? W 1963 roku, fotograf Malcolm Browne zauważył, że zaraz obok niego dzieje się coś niepokojącego. Po chwili zaczął robić zdjęcia, a na nich widzimy mnicha siedzącego w pozycji KWIAT LOTOSU, twarz ma bardzo spokojną, wygląda jakby medytował, a to wszystko dzieje się podczas gdy jego ciało płonie. Dzięki tym fotografiom poświęcenie mnich nie poszło na marne, usłyszał o nim cały świat.

W roku 1993, fotograf Kevin Carter natkną się na dziecko które próbowało dotrzeć do miejsca, gdzie udzielona zostanie mu pomoc, z powodu braku sił upadło i konało na pustkowiu. Kevin poinformował odpowiednie służby, a te zakazały mu dotykania dziecka z powodu zarazy. Niedługo potem do samotnego dziecka podleciał sęp. Fotograf zrobił kilka zdjęć i czekał aż nadejdzie pomoc. Chłopak przeżył jeszcze 14 lat, ale mimo tego Kevin Carter odebrał sobie życie w lipcu 1994 roku. Prawdopodobnie głównym powodem były dramatyczne wspomnienia z feralnego dnia, a głównie to, że nie mógł szybciej pomóc dziecku.

Rankiem 5 czerwca 1989 roku, fotograf Jeff Widener był świadkiem dramatycznego protestu przeciw władzy. Człowiek który blokuje czołgi jest anonimowy, przez co jego BOHATERSKI czyn stał się symbolem walki z reżimami na całym świecie. Pokazuje, że zniewoleni ludzie gotowi są poświęcić wszystko, bo tak naprawdę bez wolności nie ma sensu nasze życie.

Podczas oglądania zdjęć z ataków na WTC zazwyczaj widzimy wybuchające samoloty, zastępy straży pożarnej, i kolejne wystąpienia polityków. Rzadko widzimy pojedyncze dramaty ludzi którzy ginęli w tej tragedii. Richard Drew uwiecznił taką tragedię. Tożsamość spadającego mężczyzny jest po dzień dzisiejszy nieznana. Po wielu latach dalej nie mamy wyjaśnionej tragedii która wydarzyła się w Stanach Zjednoczonych. Przybywa świadków wydarzeń którzy poddają w wątpliwość oficjalne zdanie rządu o ataku terrorystów. Dyskusję zaostrzyło ujawnienie dokumentów z których wynika, że rząd USA planował zaatakowanie swoich obiektów i przeniesienie winy na KUBĘ. Głównym narzędziem miały być samoloty pasażerskie...

W roku 2015 światem wstrząsnęło zdjęcie 3 letniego uchodźcy z Syrii. Ciało dziecka zostało znalezione na plaży i wyglądało jakby spało. Niestety na pomoc było już za późno. Nie mogąc pomóc dziecku Nilufer Demir uwiecznił tą chwilę na zdjęciu. Spotkałem się z umniejszaniem tej tragedii przez ludzi którzy nie są przychylni imigrantom, ponoć dziecko było układane do zdjęcia itp. ale dla mnie ważne jest tylko jedno, to DZIECKO NIE ŻYJE. Nie żyje przez politykę, brak pomocy i ludzką chciwość.

Na koniec, zdjęcie z Polski. Warszawa, naziści dumnie uskuteczniają swój plan likwidacji Żydów z terenów Europy. Na zdjęciu moją uwagę przyciąga chłopczyk z rękami podniesionymi ku górze. Jest on jednym z pięciu tysięcy (dziennie) mieszkańców Warszawy zatrzymywanych i wywożonych do obozów zagłady. Większość stanowią Żydzi ale nie brakuje tu także ludności Polskiej.
Chciałbym, aby okazji do zrobienia takich zdjęć było jak najmniej. Historia jest wspaniałą nauką, ponieważ możemy dzięki niej zobaczyć błędy i więcej ich nie popełniać. Każda bezsensowna wojna, zamach itp. to tragedia wielu osób.

0 komentarze:

Prześlij komentarz